Sobota 19. června 2021, svátek má Leoš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 19. června 2021 Leoš

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Stará kára

Kdo je podle vás 'kde-kdo'?

Neb jsem se dočetl, že stravenky bere kde kdo.  Nebere!  Ani ve velkých podnicích. O podnicích malých (ve kterých pracuje skoro třetina zaměstnanců soukromé sféry) ani nemluvě.  Není to kde kdo. Nesuďte podle sebe.

Také jen poznámka:   S t r a v e n k y   n i k d o   n e r u š í!!!  Ruší se pouze   v ý j i m k a   v zákoně o dani z příjmů, která umožnila tento evidentní příjem nedanit.

0/0
1.9.2011 9:40

SID09

Re: Kdo je podle vás 'kde-kdo'?

Já s tímto vaším výkladem souhlasím.R^!!

0/0
1.9.2011 9:42

petrph

Re: Kdo je podle vás 'kde-kdo'?

Ale soudruhu, to my všichni víme,a taky víme že je to absolutní zrušení stravenek, protože pak o ně nikdo nebude mít zájem,když se mu zdaní..

0/0
1.9.2011 15:57

SID09

Re: Kdo je podle vás 'kde-kdo'?

Inu, jestli chcete ty nejméně placené lidi, kteří pracují, aspoň nějak zvýhodnit ( aby mohli přežít ), musíte ty s těmi dosavadními výhodami nějak omezit. !!;-)

0/0
4.9.2011 10:48

SID09

Trochu bych to zjednodušil.

Stravenka měla za úkol zjednodušit tkz. závodnéí stravování. Některé firmy neměly vlastní vývařovny a jídelny a tak zaměstnanec měl zdarma nárok na příspěvek zaměstnavatele, který by  zaměstnavatel dával do nákladů na mzdy kuchařek a režijní náklady ( mimo ceny surovin ). Tento princip v podstatě kopírovaly stravenky, kdy zaměstnanec zaplatil cenu surovin a režijní náklad hradil zaměstnavatel, jako daňově uznatelný náklad. Zaměstnanec tak dostal např. 60 Kč poukázku za 45 Kč.  Problém je, že někteří zaměstnavatelé žádné stravování zaměstnancům neposkytují a tito zaměstnanci dostávají prd. Po zrušení stravenek obdrží alespoň daňový bonus, když už od zaměstnavatele nedostanou nic. Všichni zaměstnanci na tom budou tak stejně s tím, že zaměstnavatel, který chce svým zaměstnancům přispívat i nadále, bude to tak zajisté možné. ale už jen jako daňově neznatelný náklad. !!

0/0
1.9.2011 8:48

petrph

Re: Trochu bych to zjednodušil.

A te´d je ale otázka v čem je ta spravedlnost po které volá pan Kalousek.Řekněme že doteď všechny firmy které o to měly zájem poskytovaly svým zaměstnancům stravování, některé formou závodního stravování, jiné tím že jim nakoupily stravenky aby se mohli najíst jinde. A potom tedy byly třetí firmy,které nedávaly a nedávají svým zaměstnancům ani to ani to, tudíž si ty peníze ušetřily pro zisk svým majitelům.

Jak to bude nyní? Zruší se stravenky,ale zavede se daňové zvýhodnění pro všechny.Sice ne tak veliké,ale v součtu to ochudí právě ten stát. A co firmy? Ty asi nebudou ochotny "dotovat" zaměstnance ze svých daněných zisků, a zaměstnanci zase nebudou ochotni si nechat celou daňovou zátěž za vydané stravenky strhávat z platů. Oboji to odmítnou, stravenky se zruší a ušetřené peníze si ponechá majitel firmy. Taky spravedlnost modrých strak...

0/0
1.9.2011 9:13

popetr

Re: Trochu bych to zjednodušil.

A na co stravenky? Nemáme vlastní měnu? A co takhle vrátit Tuzexové poukázky? To je spíš zase levicová senilita. Stát se o nic neochudí, bude na tom stejně. Pouze se z vyžírků vyškrtnou firmy jako je Sodexo PASS a 4 miliardy zůstanou v České republice. Nebo lidé budou trucovat, přestanou jíst, nebo budou jezdit na jídlo do Francie? A to ostatní je úplný guláš, bohužel ale není k jídlu, ale myšlení....

0/0
1.9.2011 9:33

SID09

Re: Trochu bych to zjednodušil.

Nějak jste nepochopil podstatu. Všichni zaměstnanci budou budou teď na tom ze zákona stejně - obdrží stejný daňový bonus.  Ty firmy, které budou chtít přispívat i nadále zajisté budou moci - ovšem teď už pouze na úkor svého zisku. kalousek jim totiž sebere onen dosud uznaný dańový náklad a automaticky zvýší těmto fimám základ pro výpočtu daně.

Daňově neuznatelné náklady můžete zajisté zaměstnancům poskytovat i nadále. Stravenky proto by mohly teoreticky žít i nadále - ale stát by je už tím pádem nedotoval, ale dotoval by je už jen a pouze zaměstnavatel. ;-)!!

0/0
1.9.2011 9:41

Stará kára

Re: Trochu bych to zjednodušil.

Zbytečně mu to vykládáme: buď dávno chápe, ale nemůže to přiznat: nemohl by reformy pomlouvat. Nebo v životě logickou věc nepochopí.

0/0
1.9.2011 9:50

Stará kára

Re: Trochu bych to zjednodušil.

R^   Ten Tuzex se mně moc líbil

0/0
1.9.2011 10:30

Stará kára

Re: Trochu bych to zjednodušil.

Je zajímavé, že vidíte podnikatele jen jako zloděje. (Nesouvisí to   s   v a š í   p o v a h o u ? Nesoudíte podle sebe?)  Vůbec vás nenapadá, že buď   a/ ti, kdo přispívají na stravenky platí o to méně na mzdě (a proto jim na stravenky zbývá),  nebo   b/ ti, kteří usoudili, že je nákup stravenek pracný a drahý platí o něco vyšší mzdu.

   Stravenky se jistě nezruší - na co máte, prosím pěkně - odbory.  Nebo jsou impotentní a umí pořádat jen štvavá shromáždění?

   Jo zaměstnanci si nebudou chtít nechat strhávat "daňovou zátěž"  Aha. Prostě budou mít zdaněn tento příjem jako každý jiný. Že nebudou chtít stravenky zaměstnanci (nikoliv zaměstnavatelé) když budou daněny jako jakýkoliv příjem věřím.  Budou řvát: dejte nám ty peníze na ruku. Logicky. Z toho vidíte, že danění tohoto zvlášního příjmu je také logické.

   Že si "ušetřené peníze" nechá "majitel firmy" je vaše hypotéza.

0/0
1.9.2011 9:49

petrph

Re: Trochu bych to zjednodušil.

Kdo píše že vidím podnikatele jako zloděje?Já ne.Já jen píšu,že peníze kterými dosud zaměstnancům přispívali na stravování  si nechají pro sebe,protože opačně by to bylo pro obě strany nevýhodné.A že tedy stát podporuje více podnikatele(arciť hlavně ty velké)vůči občanům.Což jest divné,právě zájmy občanů by měl hájit.

A pokud se týče odborů-o to právě totiž jde.Většinou se snaží podnikatelé i odbory dohodnout na nějakém kompromisu.V platech to moc nejde,obě strany vědí, že za vykonanou práci musí podnikatel vyplatit nad čistý plat(a to je to jediné co zaměstnanec na ruku dostane a za co si odvedenou práci cení)mnohem víc na daních,pojištěních,atd,takže se vlastně ani jedné straně ta zaplacená práce nerentuje.Pak se divme že nikdo nechce pracovat a současně podnikatelé propouštějí.Takže jsem zvědav jak budou po zrušení stravenek probíhat jednání o kolektivních smlouvách...

A jestli je podivné že akurát zaměstnanci nechtějí danit?Schválně,kolik je stravenek na jeden služební mercedes?

0/0
1.9.2011 10:15

Stará kára

Re: Trochu bych to zjednodušil.

No - tak když nikdo nechce pracovat, ať nepracuje. Jen se budem muset podívat na výši podpory.

0/0
1.9.2011 10:31

Stará kára

Re: Trochu bych to zjednodušil.

Nerozumím služebnímu mercedesu!  Jestli myslíte auto k osobnímu použití, to daněno je. Ten meďour odhadem 32 až 35 tisíci ročně. Za použití auta, které by podnit tak jako tak koupil!  Tedy nikoliv za spotřebované prostředky (na nákladech /např. ojetí pneu/ se musí uživatel podílet, nebo se zdaní jako benefit navíc).

0/0
1.9.2011 10:35

Stará kára

Re: Trochu bych to zjednodušil.

Já jsem takové zažil. Když se rušil "zaměstnanecký proud" - tedy levná cena elektřiny pro zaměstnance energetiky. Také benefit.  Zde bylo ovšem danění problematické, takže se zrušil již dávno. No - vyčíslilo se průměrné využití zaměstnanci a příslušný peníz byl přidán každému ke mzdě.  Dokonce odbory vyjednaly, že nebude pokráceno o platbu zaměstnavatele na pojistné.  Nevím, proč by to nemohlo v převážné většině dopadnout nyní obdobně.

0/0
1.9.2011 10:40

popetr

Vy níže přispívající:

to nemá nic společného s DPH. Ale jenom firma dominující na našem trhu - Sodexo PASS má roční zisk 4 miliardy korun. Ne náš stát, který to dotuje snížením daní, ale profit na sociální pomoci má francouzská firma a daně z toho Francie. My se hádáme o stamiliómy a Sodexo bere miliardy. To je sociální stát: pomáhá i jiným a my nemáme ani na obecní práce.

0/0
31.8.2011 22:39

Lukas1000

Re: Vy níže přispívající:

Uprimne vam doporucuji publikaci Ekonomika pro zacatecniky ... pokud by i to bylo moc, tak  Co je to ekonomika.  Vas rozhled saha od pupiku, pres pindika az na palce u nohou ... dale nevidite. Pochopte, ze vase osobni nazory se neshoduji s realitou a zakony nasi zeme.

0/0
1.9.2011 7:58

popetr

Re: Vy níže přispívající:

Lukáši, pupík i dokonce orgán nahoře mám O.K.. Sociální dávky nemají se skutečnou ekonomikou nic společného. A benefity jsou sociální dávky - nic jiného. Ale asi jste to nepochopil Tudíž výrobu a distribuci sociálních dávek by měl zajistit stát, který přispívá (odečítá) své zisky. A např. Sodexo PASS není ani stát, ani sociální firma, ale čistě soukromá - francouzská, přisátá na systému sociálních příspěvků na stravování v České republice. (Nejenom). :-/

0/0
1.9.2011 9:28

Stará kára

Re: Vy níže přispívající:

V čem, prosím pěkně???

0/0
1.9.2011 9:51

SID09

Re: Vy níže přispívající:

Ony ty stravenky zkoušeli u nás i podnikatelé typu Halina a spol. a skončili se ztrátou jako prase. Těžko říct, jestli je to vymakaným přístupem k problematice, nebo osobní spotřebou majitelů. !!

0/0
1.9.2011 13:24

popetr

Re: Vy níže přispívající:

O osobní spotřebě nevím, ale Sodexo bylo velice agresivní, snížilo tvrdě ceny a vytlačilo ty menší z trhu. Důvodem bylo, že se muselo tisknout na ceninový papír a další ochranné prvky, které malé firmy s malým nákladem platily násobně víc. Dnes se tisk přesunul z Prahy na Moravu, stravenky jsou na obyčejném papíru nejlevnějším, kontrola už neni bankovní, tudíž také jednoduchá.

0/0
1.9.2011 13:38

SID09

Re: Vy níže přispívající:

Z toho plyne, že stravenky si tedy může zkusit vydávat skoro každý, když je to tak levný a navíc tak snadno padělatelný.

Proč to nezkusíte a neukrojíte těm frantíkům  trochu zisku z toho 4 mld. koláče ? 

Někdo v diskuzi mluvil o 6 % marži.

Ono nestačí dát reklamu do TV a novin. Ono se musí jednat s každou hospodou, kdo je ochoten ty barevný papírky přijímat a co za to kdo komu bude platit. A to taky stojí peníze a čas. A musí se to všechno počítat ......... a odvádět daně, platit zaměstnance........... ;-)!!

0/0
1.9.2011 14:38

popetr

Re: Vy níže přispívající:

SIDO to se přece dělá zde. Mám popisovat celý systém? Co je závažné, část sociálních zisků jde jinam. Ne klasických, ale participace na sociálních dávkách. Oni už měli trh pod kontrolou a tak náklady na boj se nevyplatí, když se předpokládá, že časem všude zmizí. A stravenky dostávají i ředitelé, manažeři, lidé s platy 100000 a výš a vše doplácí stát, tudíž i ti, co stravenky nemají a mají malý plat. Tou snadností jsem reágoval na příspěvek stravenky Halina a další, nikoliv celkově. To bylo nepochopení. Tam jsou i dnes svítící, neviditelné barvy a další ochranné prvky. Ale původní se dělaly těžkopádně, bylo to složité a banka chtěla výstupy apod.. A na ceniny muselo být speciální povolení, certifikát apod. To nemá cenu psát.

0/0
1.9.2011 15:19

SID09

Re: Vy níže přispívající:

OK, takže se možná shodnem na tom, že odstranění automatického nároku na stravenku, jako dańově uznatelný výdaj je OK a v tomto směru Kalousek nešlápl vedle a dal všem zaměstnancům stejný daňový parametr. !!;-)

0/0
1.9.2011 15:46

petrs51

Víte o tom

všichni zastánci stravenek, že 6% ze stravenky si strhne firma která je tiskne. Tak když Vám prodám buřta na kterém mám 6% vydělat tak po odevzdání stravenky o těch 6% přijdu a jsem na nule. Ale firma která tiskne stravenky má za každou stravenkuu 6% doma a ještě veškerý zisk ze stravemek odveze do zahraničí, protože je Francouuzká. Tak, že vlastně dotujeme Frantíky.

+1/0
31.8.2011 20:38

hafusak2

Představte si, že stravenky jsem před plyšákem měl,

a to dokonce dvojí. Jedny platily pro síť restaurací RaJ a ty druhé pro síť JEDNOTA.  Ne že nebyly.

0/0
31.8.2011 20:30

zpetak

Pane autore.

Vy spíte. Omlouvám se, ale jste jen a jen pasivní posluchač našich ekonomů nejlepších z Evropy, viz pan Kalousek. Bez praktických zkušeností a máte oči tak jako pan Kalousek.Oči, které nevidí realitu.

Nemusíte mít obavy, že by stravenky odváděly peníze z Vaší kapsy.Jste řádný příslušník české ranněkapitalistické spotřební společnosti, tak se nelze divit Vaším obavám. Po druhé, když jsem ještě pracoval v České republice tak jsem měl závodní stravování , které jsem platil zaměstnavateli za menší cenu. Rozdíl cen doplácel zaměstnavatel. Tzv. stravenky jsem dostal v případě, když jsem z organizačních důvodů byl na odpolední. Nebo ve velkosšrivé výrobě je dostávaji pracovníci na odpoledních či nočních směnách. Závodní jídelna je zavřená.Stravenky mají jen menší DPH. Tudíž Vám nic z kapsy neubírají.Měl by jste spíše bojovat za majetková přiznání , třeba i pana Kalouska. Bylo by ,možná na méně zdaněné stravenky v období desetiletí.

0/0
31.8.2011 20:19

popetr

Re: Pane autore.

Plácáte kraviny, viz výše: pro mě je Kalousek jako člověk neřád, ale v těchto věcech má pravdu.

0/0
31.8.2011 22:40

Politicky korektní lež

tak kdo prodává stravenky pod cenou

moc inteligence nepobral, daj se krásně utratit.

Co mi ale hlava nebere je, proč stát nedovolí dát zaměstnancům za tímto účelem nezdaněné peníze....

Tedy vlastně je mi to jasné - živěj se na tom firmy, co ty stravenky vydávaj.

0/0
31.8.2011 20:09

Uhert Huiten

benefity

když už jsme u těch benefitů, viděl jsem v jedné nabídce práce, že mezi benefity u oné firmy patří "firemní notebook" :-D

0/0
31.8.2011 19:51

Politicky korektní lež

Re: benefity

Jó ten mám taky.....a nechávám ho v práci, protože mne nebaví ho tahat.

0/0
31.8.2011 20:10

Uhert Huiten

Re: benefity

no já pracovní nástroj k výkonu práce na základě požadavků zaměstnavatele jako benefit nepovažuji;)

0/0
31.8.2011 20:32

velký jarda

Re: benefity

tak ten mám taky akorát mi překáží  když kulím popelnice ke kukavozu.

0/0
1.9.2011 7:07

petrph

Re: benefity

Ale to je jednoduchý, co bys makal do večera v práci, když si můžeš vzít notebook domů a makat na něm pro zaměstnavatele až do rána.. Doufám že ti k tomu přidá i služební mobil aby ti moh volat a úkolovat i o víkendech a o dovolené...:-)

0/0
1.9.2011 9:18

petrph

Kapitalistický socialismus?

A že zrovna pár stovek na stravenkách? Máte pojem jaké "odměny" vedle platu se vyplácejí na vysokých postech na ministerstvech, ve vrcholovém managementu státních a polostátních podnicích? Jaké benefity mají tam? Luxusní služební vozy, manažerské mobilní telefony, ...Na jaké smluvené zlaté padáky mají nárok???

Kapitalistický socialismus a stravenky to jsem se zasmál..:-)

0/0
31.8.2011 19:21

z-VV-na-bliti

Re: Kapitalistický socialismus?

A ktere z techhle pozitku maji danovou vyhodu, smudlo?

0/0
31.8.2011 19:24

petrph

Re: Kapitalistický socialismus?

Předpokládám že většinu z nich si odepisuje jako daňové náklady zaměstnavatel přímo :-)

0/0
31.8.2011 19:29

z-VV-na-bliti

Re: Kapitalistický socialismus?

Predpokladas? Aha, tak to bude tim, to mi staci.

0/0
31.8.2011 19:31

petrph

Re: Kapitalistický socialismus?

Když ti to nestačí, tak se jdi zeptat první účetní kterou potkáš, zdali se prémie a zlaté padáky ,jakož i služební vozy, služební mobily atd .. počítají za uznatelné daňové náklady...

0/0
31.8.2011 19:44

z-VV-na-bliti

Re: Kapitalistický socialismus?

Premie? Jaky premie mas na mysli? Podil na zisku je mzdova polozka stejne jako 13. plat. Zlatej padak (mas na mysli konkurencni dolozku?) je danej manazerskou smlouvou a kompenzuje to, ze zamestnanec nepreskoci rovnou ke konkurenci. Sluzebni vuz je pracovni prostredek stejne jako treba PC, odepisuje se podle zakona. Co tam mas dal, co by bylo od dane osvobozene jako stravenky?

0/0
31.8.2011 19:49

petrph

Re: Kapitalistický socialismus?

Jaký je prosím rozdíl mezi tím "co se nedaní" a co je "daňově uznatelný náklad", který si podnikatel odečte z příjmů a tedy z této odečtené části příjmů daně neplatí?

A jaký je prosím rozdíl mezi stravenkami,dohodnutými v kolektivní smlouvě a zlatým padákem v manažerské smlouvě? Čím mimořádným se liší zaměstnaný (a placený) manažer od jiného zaměstnance, že pro jednoho být zlatý padák,služební auto a mobil být může a pro druhého stravenky ne?To zda mu to povolí  zaměstnavatel je jedna věc, ale ze zákona???

0/0
31.8.2011 20:00

z-VV-na-bliti

Re: Kapitalistický socialismus?

Nevidis rozdil mezi pracovnim nastrojem (telefon, auto, PC...) a mzdovym nakladem na jedny strane a poukazkou, na niz prispiva stat?

-

Telefon jsem mel i jako zamestnanec - abych byl k zastizeni a nikdo mi nemusel instalovat pevnou linku. To opravdu zadnej pozitek neni, "auto pro osobni potrebu" se samozrejme dani.

0/0
31.8.2011 20:07

petrph

Re: Kapitalistický socialismus?

Na žádnou stravenku přece nepřispívá stát kde jste to viděl? Byl to pouze dosud stejně daňově uznatelný výdaj jako ten telefon, auto PC. Na ty přece taky stát nepřispívá nebo jo???

Takže, stravenky byly dosud uznatelný daňový výdaj a nyní stát zákonem rozhoduje že už nebude. Klaus dal, Kalousek vzal, požehnáno buď jeho jméno.Amen

0/0
31.8.2011 20:15

z-VV-na-bliti

Re: Kapitalistický socialismus?

Auto, PC, zidle, stul, nebo telefon jsou pracovni pomucky. Amortizuji se.

-

Stravenky pracovni pomucky nejsou. Neamortizuji se. Jsou prijmem zamestnance ... odecitatelnym ze zakladu dane. Narozdil od mzdy (v penezich), ktera zadne danove vyhody nepoziva.

0/0
31.8.2011 20:21

SID09

Re: Kapitalistický socialismus?

pletete si silně pojmy. Daňově uznatelný výdaj snižuje výslednou daň z příjmu firmy, či podnikatele. Pokud výdaj není daňově uznatelný, podnikatel zaplatí vyšší daň - a v tom je to kouzlo ;-D!!

0/0
1.9.2011 13:11

petrph

Re: Kapitalistický socialismus?

Mno, přesněji řečeno, daňově uznatelný výdaj snižuje základ ze kterého se ta daň vypočítává.Čili pak je ta daň relativně nižší..V tom není spor.Nicméně já jsem se ptal čím vlastně stát přispívá na stravenky? A odpověď pochopitelně zní že ničím, stejně jako nepřispívá třeba na telefon,auto,PC..

Asi je rozdíl mezi přispíváním a mezi tím když si někdo odečte něco z daní..Protože daně stejně platí každý a každá firma jinak (a každý si taky jinak odečítá náklady) a mnozí neplatí daně  vůbec, i když ze státního berou co se dá...

0/0
1.9.2011 13:36

SID09

Re: Kapitalistický socialismus?

Stát přispívá na stravenky oním zahrnutím do uznatelných daňových nákladů, stejně tak, jako tam zahrnuje telefony, 60 tis paušál na auto..........( aniž by nějak extra sledoval kolik prokecáte a projezdíte s manželkou, či milenkou, kolik času prosurfujete na erotických stránkách....  )  a ostatní dańově uznatelné výdaje.

Takto si každý odečte z daní ony 3000 Kč / rok a šlus - firmám se tak sníží onen prostor, kdy dávaly některým zaměstnancům bonifikaci např. 15 Kč / den a jiným nic. Navíc ty peníze , které dávaly dosud bez problémů samy do svých nákladů, nyní nebudou moci dávat - a v tom je ten vtip. Takže všichni zaměstnanci skutečně trochu vydělají, ale firmy prodělají mnohem víc - a vo to jde - jenom jste to jaksi nepochopil;-)!!

0/0
1.9.2011 14:51

z-VV-na-bliti

Re: Kapitalistický socialismus?

..."manazerske mobilni telefony" jako "benefit". Hele, a co sesle za 3000 CZK? To je taky benefit? Tohle jsem nezral...

0/0
31.8.2011 19:32

popetr

Re: Kapitalistický socialismus?

Tady trochu námitkám rozumím: koupí se drahá televize jako na reklamu pro zákazníky, pracovní boty za 5000 a optimalizuje se daň. Proto se říká, že v USA v průzkumu udělalo 10000 daňových poradců deset tisíc různých daňových výpočtů....

0/0
31.8.2011 22:45

z-VV-na-bliti

Re: Kapitalistický socialismus?

Optimalizace v mezich zakona ale se zdanenim benefitu nesouvisi, to je jina liga - narozdil od firmy muze zamestnanec leda pracovat nacerno nevo ve svarc systemu (na nemz nic spatnyho nevidim).

-

Zminovany zlodejiny a neefektivita ve statnich a polostatnich podnicich (kde ma stat bykonavat dozor) je jeste neco uplne jinyho.

0/0
31.8.2011 22:52

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz