Nakladatelé a DPH

27. 06. 2011 17:58:36
Již před delším časem mi jeden nakladatel řekl, že se Literatura neprodává. Věřil jsem mu to a věřím i dnes, i když již zemřel, asi proto, že se tu literaturu snažil vydávat.O ttom co se vydává jsem již psal mnohokrát, ale nikdo to nečte. Tak proč si páni nakladatelé a knihkupci stěžujete? Hned po tak zvané sametové revoluci se většina z vás vrhla na bulvár, zábavné knihy, různé dokumenty a vzpomínky na to „jak jsme byli hrdinové“, a pod. Je pravda, že jsou výjimky, je jich však velmi málo a sahají hlavně pro ověřené a cizí autory.

Vychovali jste si jistý druh čtenářů, který, bohužel pro vás, nebude nejspíš ochotný, za lehkou a kuchařkovou literaturu, na zvýšené DPH připlácet. Vždyť knihy které vydáváte končí na konci své krátké pouti, velmi často v zaprášených krabicích někde na chodníku, v knihovnách, kde je knihovníkům líto hodit i takovou knihu do sběru, prodávají ty vaše výrobky za dvě koruny a nebo je rovnou rozdávají zadarmo, neboť něco takového uchovávat pro budoucnost by bylo dost nechutné. Navíc je česká literatura zamořená diletanty, epigony a grafomany a co je nejhorší, většinou právě veteš, jimi sepsaná, se zásluhou vydavatelů a knihkupců dostává na pulty knihkupectví.

Máte pravdu, že zvyšování DPH na knihy je nemravné, s tímto názorem souhlasím, ovšem na to co se dostává na přední místa ve výlohách, a na pultech, co je vydáváno za literární skvosty a za literaturu vůbec, se mi zdá to zvýšené DPH příliš nízké. Podobná mydlinková a omšelá spisovatelská díla se psala vždycky, bohužel si toho dost pamatuji, ale tento póvl byl vždycky vyvažován aspoň deseti procenty skutečné literatury hodné toho jména. Jestli to jsou dnes dvě procenta, tak jsem optimista, přičemž valnou část z toho nepatrného dílečku tvoří, jak jsem se již zmínil, jména autorů prověřených dějinami. Poděkujme však i za to. Český spisovatel, básník, schopný se s nimi poměřovat má možnost se na ten pult dostat jen velmi zřídka.

Literátů, zábavné, různě uvadlé a bulvárně kuchyňské literatury se najde dost. S tím však nelze předstoupit před Budoucnost. Páni výtvarníci, aby nezpychli, na tom nejsou lépe i když se do světa hrnou v čele s růžovým tankem. Literatura, a nejen ona, utíká do bludiště internetu, kde jsou pravidla i možnosti pro každého stejná, kde nejde ani o honoráře, ani o slávu. Zkuste se tam někdy podívat. Jistě, je tam spousta diletantství i naivity, ale najdou se tam i mladí, talentovaní autoři, kteří by vám možná dali zapomenout i na to nešťastné DPH.

Autor: Stanislav Vávra | pondělí 27.6.2011 17:58 | karma článku: 11.41 | přečteno: 849x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Kultura

Pavel Kalabis

Statky jsou různé. Některé z nich jsou kulturní

Aktuální čas sám o sobě je výzvou ke vzájemné toleranci. Obracím se na čtenáře s důvěrou v to, že následující do tolerantního rámce patří. A případné zamyšlení o věcech obecnějších také. Uvedené není nové, ale ani nevýznamné.

15.12.2018 v 12:46 | Karma článku: 6.46 | Přečteno: 135 | Diskuse

Peter Krivda Soliwarski

Vodný mlyn Kolárovo

...predo mnou sa na hladine pohojdával starý vodný mlyn. Jeho silueta sa odrážala na hladine. Odrážali sa tam aj brehy Malého Dunaja a tak ako sa tá hladina vlnila, chveli sa aj obrazy krajiny na nej a plávali niekam do diaľav...

14.12.2018 v 13:27 | Karma článku: 10.03 | Přečteno: 172 | Diskuse

Karel Sýkora

Role písma jako prostředek pro působení mentálních a sociokulturních změn

Písmo se používá na vizuální zápis jazyka standardizovanými symboly. Nejstarší typy písma jsou piktogramy nebo ideogramy. Většina písem může být rozdělena do 3 kategorií: logografické (slovní), sylabické (slabičné) a alfabetické.

14.12.2018 v 8:20 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 66 |

Karel Sýkora

Hospoda hoří ...

Hoří, hoří! Hoří horní heršpická hospoda Hrbatý hrozen. Hostinský Hrubeš hýká hrůzou. Honí hasiče, hubuje, hořekuje, huláká: „Haste honem, hybaj hovada!“

13.12.2018 v 19:45 | Karma článku: 4.77 | Přečteno: 111 |

Ladislav Větvička

Christmas time

Mam taky dojem, že pod vlivem masově medyjalni propagandy zapominame, že se bliži čas Vanoc, a že byzme měli trochu spočnut, rozhlidnut se kolem sebe a uznat, že nejenom my, ale aji lidi okolo nas maju plno roboty.

12.12.2018 v 13:31 | Karma článku: 43.00 | Přečteno: 3212 | Diskuse
Počet článků 48 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 929
Božím dopuštěním básník, možná spisovatel - stařík, který se dožil jednadvacátého století a chce v něm ještě nějakou chvíli žít. Jsem přítelem mladých, sebevědomých a odvážných lidí, pro které ještě krása,láska a poezie (imaginace) něco znamenají. http://www.stanislav-vavra.cz

Najdete na iDNES.cz