Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nakladatelé a DPH

27. 06. 2011 17:58:36
Již před delším časem mi jeden nakladatel řekl, že se Literatura neprodává. Věřil jsem mu to a věřím i dnes, i když již zemřel, asi proto, že se tu literaturu snažil vydávat.O ttom co se vydává jsem již psal mnohokrát, ale nikdo to nečte. Tak proč si páni nakladatelé a knihkupci stěžujete? Hned po tak zvané sametové revoluci se většina z vás vrhla na bulvár, zábavné knihy, různé dokumenty a vzpomínky na to „jak jsme byli hrdinové“, a pod. Je pravda, že jsou výjimky, je jich však velmi málo a sahají hlavně pro ověřené a cizí autory.

Vychovali jste si jistý druh čtenářů, který, bohužel pro vás, nebude nejspíš ochotný, za lehkou a kuchařkovou literaturu, na zvýšené DPH připlácet. Vždyť knihy které vydáváte končí na konci své krátké pouti, velmi často v zaprášených krabicích někde na chodníku, v knihovnách, kde je knihovníkům líto hodit i takovou knihu do sběru, prodávají ty vaše výrobky za dvě koruny a nebo je rovnou rozdávají zadarmo, neboť něco takového uchovávat pro budoucnost by bylo dost nechutné. Navíc je česká literatura zamořená diletanty, epigony a grafomany a co je nejhorší, většinou právě veteš, jimi sepsaná, se zásluhou vydavatelů a knihkupců dostává na pulty knihkupectví.

Máte pravdu, že zvyšování DPH na knihy je nemravné, s tímto názorem souhlasím, ovšem na to co se dostává na přední místa ve výlohách, a na pultech, co je vydáváno za literární skvosty a za literaturu vůbec, se mi zdá to zvýšené DPH příliš nízké. Podobná mydlinková a omšelá spisovatelská díla se psala vždycky, bohužel si toho dost pamatuji, ale tento póvl byl vždycky vyvažován aspoň deseti procenty skutečné literatury hodné toho jména. Jestli to jsou dnes dvě procenta, tak jsem optimista, přičemž valnou část z toho nepatrného dílečku tvoří, jak jsem se již zmínil, jména autorů prověřených dějinami. Poděkujme však i za to. Český spisovatel, básník, schopný se s nimi poměřovat má možnost se na ten pult dostat jen velmi zřídka.

Literátů, zábavné, různě uvadlé a bulvárně kuchyňské literatury se najde dost. S tím však nelze předstoupit před Budoucnost. Páni výtvarníci, aby nezpychli, na tom nejsou lépe i když se do světa hrnou v čele s růžovým tankem. Literatura, a nejen ona, utíká do bludiště internetu, kde jsou pravidla i možnosti pro každého stejná, kde nejde ani o honoráře, ani o slávu. Zkuste se tam někdy podívat. Jistě, je tam spousta diletantství i naivity, ale najdou se tam i mladí, talentovaní autoři, kteří by vám možná dali zapomenout i na to nešťastné DPH.

Autor: Stanislav Vávra | pondělí 27.6.2011 17:58 | karma článku: 11.41 | přečteno: 849x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Georg Friedrich Händel – Sarabande

Dílo Georga Friedricha Händla je neobyčejně rozsáhlé. Patrně nejúplnější seznam Händlových prací sestavil Berndt Baselt z Univerzity Martina Luthera v Halle, který poprvé vyšel ve třech svazcích v letech 1978 až 1986.

16.8.2018 v 7:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 42 |

Karel Sýkora

Stovka cizinců se učí česky v Olomouci

Letní škola slovanských studií organizovaná filozofickou fakultou nabídla cizincům nejen kurzy českého jazyka, ale i kurzy jiných slovanských jazyků, zejména ruštiny a polštiny.

15.8.2018 v 6:58 | Karma článku: 4.78 | Přečteno: 156 |

Karel Sýkora

Biblické příběhy – film Ježíš 1. a 2. díl

Ježíš Kristus známý také jako Ježíš Nazaretský či Ježíš z Nazareta, je ústřední postavou křesťanství. Ježíš veřejně působil jako pocestný kazatel v oblasti dnešního Izraele a západního břehu Jordánu.

14.8.2018 v 9:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 48 |

Karel Sýkora

Žalm 104 zazpívaný hebrejsky

Hebrejština patří do rodiny semitských jazyků, resp. ke kanaánské severozápadní skupině. Nejstarší dochované hebrejské texty pocházejí z 10. století př. n. l. (tzv. gezerský kalendář).

14.8.2018 v 7:04 | Karma článku: 6.19 | Přečteno: 98 |

Karel Sýkora

Li Po – Člověk je tady hostem

Li Po nebo též Li Paj je nejpopulárnější klasický čínský básník období Tchang (asi 701 – 10. listopadu 762 v Süan-čchengu v provincii An-chuej). V Japonsku je znám také jako Rihaku.

13.8.2018 v 8:30 | Karma článku: 7.13 | Přečteno: 116 |
Počet článků 48 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 929
Božím dopuštěním básník, možná spisovatel - stařík, který se dožil jednadvacátého století a chce v něm ještě nějakou chvíli žít. Jsem přítelem mladých, sebevědomých a odvážných lidí, pro které ještě krása,láska a poezie (imaginace) něco znamenají. http://www.stanislav-vavra.cz
Najdete na iDNES.cz