Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Egon Bondy - Zmeškané výročí

Chtěl jsem o velikonocích napsat malý text k výročí smrti Egona Bondyho. Čas je však rychlejší než já a tak jsem zmeškal. Nyní aspoň dodatečně přicházím s upraveným textem z archivu, v němž také vzpomínám na Vladimíra Boudníka, malíře Zdeňka Boušeho a také na jiné. Jsou rána, kdy světlo hoří tmou, kdy hmyz, larvy a jiná havěť bloumá ulicemi a básník dopisuje svoji báseň ve světle plamenů Australských stepí. Vypůjčený hrob Ladislava Klímy je zaprášený vzpomínkami a sazemi z ohňů zapálených na stránkách knihy jejíž kamenné listy se již neobracejí.  

První ranní cigareta, první ranní slast plic zarostlých dehtem, první a poslední probuzení, přetržený papír v psacím stroji a odkládání snů do sáčku od mentolových bonbónů. Usilujeme o věčnost a měli bychom se spokojit s vteřinou. Věčné jsou v paměti papíru jen vlny řeky Vltavy, které bývají za větru „vysoké někdy až dvacet centimetrů.“  Věčnost je chiméra, věčnost neexistuje, je jen záblesk světla který sotva stačíme zachytit. Je to kouzlo požitku z bolesti, verše, který již nelze vyslovit.

Hlas v telefonu řekl: „Bondy si zapálil první ranní cigaretu a shořel i s ní.“

Před osmapadesáti lety, možná ve stejný březnový den jako když u mne zazněl telefon, uvedl André Breton pátou část svých Rozhovorů pro Radio diffusion Francaise, Úvodem k rozpravě o zlomku skutečnosti.: „Já – Duše beze strachu se propadá do země bez východu, kde se rozevírají oči ze slz… …Konečně vidím nezahalenou krásu, neposkvrněnou půdu, minci bez rubu…  …K čemu by bylo klást v lesích srdce tyto nástrahy bez nebezpečí? Den bez chleba nebude bezpochyby příliš dlouhý.“

 

Poslední noční tramvaj zajíždí na konečnou, aby po chvíli vyjela na trasu jako první denní. Nekonečnost střídání, noc a den, zrození a smrt, odejít a vejít, tak rozsoudil to filozof.

 

Oko ve čtverci hledá poznání ve žluté stopě na stropě synagogy. Bojácná chvíle odkapala do popelníku se zbytky vyzvracené večeře. Oko není, je jen čtverec uprostřed kruhového objezdu z něhož není úniku a před pokusem to zkusit, je dobře si  uvědomit, že není unikat kam a většinou ani proč. Jsme pouze negativy na špatně vyvolaném filmu a tak nejlepším řešením se zdá jít v řadě a pokud možno nebýt poslední. A těm, kteří uniknou… ó, těm není co závidět.

Kotouč v přehrávači se otáčí, let ptáka nad plochou zrcadla končí na jehle, samota zakrytá barvou zlatého náramku. To všechno značí konec dne, to všechno také neznamená nic, neboť začátek i konec jsou nerozlišitelné. Sekera se vztyčeným ostřím rozhodne ten rozpor, aby mohlo přijít klidné ráno a nerozrušitelné ticho.

Půlnoční měsíc v úplňku čte naše skryté myšlenky. Půlnoční měsíc mění barvy v souladu s našimi touhami. Půlnoční měsíc je dvojník našich snů a lichotník našich milenek. Půlnoční měsíc bývá častým společníkem našich nocí před posledním ránem.

Pátého dvanáctý 1968, den před Mikulášem, rozrušený omylem, umírá ve svém žižkovském bytě „Něžný barbar“, malíř a grafik Vladimír Boudník. Jeho manželka ho nachází při příchodu domů, oběšeného. Ona i jeho přátelé věděli, že šlo jen o nešťastnou shodu okolností, že zemřít nechtěl i když stejně jako mnoho jiných básníků a umělců, se smrtí a sebevraždou experimentoval. Policie i lékaři a psychiatři, definovali jeho smrt jako sebevraždu.

O téměř  třicet let později, 6.2.1997, padá z okna nemocnice na Bulovce Bohumil Hrabal, když údajně prý krmil holuby. Jeho dobrovolný odchod ze života, poté když pozna, že nemůže a ani nemá co psát a že jeho dílo spisovatele již bylo završeno, tak tento jeho pád byl označen jako nešťastná náhoda.

Devatenáctého února, třináct dní po Hrabalově smrti, umírá na dálnici D1 malíř Zdeněk Bouše. Srazilo ho auto a řidič ujel. Bouše byl oblečen tak jako kdyby se právě chystal jít spát, tedy jen velmi lehce a ještě než zemřel řekl, že ho kdosi odvedl z domova autem odvezl na silnici a tam ho vysadil. Potom šel v mrazivé zimě aniž  tušil kam, pak  ho srazilo auto a víc už nevěděl a ani neřekl. Byly kolem toho nejasnosti, chvíli se  dokonce vyšetřovala vražda.  Pak policie Boušeho případ odložila jako dopravní nehodu, u níž se nepodařilo viníka najít.

O deset let později, na Velikonoční pondělí 9. 4. 2007, zapaluje si básník Egon Bondy, ve svém Bratislavském bytě, první ranní cigaretu a jako každý den se tento malý požitkářský obřad probouzení s příchodem nových myšlenek odehrává ještě v posteli, kde je příjemno, na stolku od večera rozečtená kniha a také poznámkový sešit

Tato cigareta však byla jiná než všechny cigarety, které za svůj život vykouřil. Ukonejšila ho žárem svého ohně a básník shořel i s ní, jak mi pravil  přítel TM. Nešťastná náhoda? Ví to někdo?

Všichni tito básníci v životě i smrti, byli navzájem propojení přátelstvím a pojí je i podivný, nejasný odchod ze života. Byla to náhoda? Omyl? Nebo ? Či to byla jen poslední věta v jejich legendě?

Léto vrcholí a funebráci leští nářadí, neboť se blíží jejich sezóna. Hřebelcují achátové koně a přetírají čínským lakem kočáry. Smrt je vznešená a musí být proto i stejně slavná  jako svatba. Básníkův duch se svobodně prodírá kosmickou plání a překračuje hranice poznání všeho o čem, kdy přemýšlel a snil.

Vchod do galerie nebyl ničím zvláštní. Tuctový vchod do tuctové galerie. Hned za velkými prosklenými dveřmi stolek a za ním slečna, patrně vyrobená z umělé hmoty. Přesto se pohybovala a mrkala na mně velkýma blankytně modrýma očima. Uměla i mluvit a usmívat se a pohybovat pravou ručkou v níž držela několik katalogů jako vějíř a nabídla mi abych si jeden koupil. Nemohl jsem od ní odtrhnout oči. Popaměti jsem vzal z peněženky dvě stě korun a podal jí je výměnou za katalog. Při té příležitosti jsem se nepatrně dotkl její ruky. Byla studená. Nohy vyčnívající ji z minisukně vypadaly hravě  i její silikonová hruď se zdvíhala v pravidelném rytmu a nebezpečně napínala blůzičku s nebezpečným výstřihem hrozícím v každé vteřině katastrofou. Po uložení bankovek do kasičky přestaly nohy laškovat, oči mrkat a úsměv se vytratil. Jen hruď, poháněná jakýmsi dmychadlem se  vzdouvat nepřestala.

Vešel jsem dál a zastavil se u prvního obrazu. Nebylo v něm nic, čím by boural vžité teorie a morální hodnoty, ale líbil se mi, byl milý svojí naivitou i barevností. Na obraze byl namalován broskvoňový sad a stylem by se snad dal přirovnat k jakémusi amatérskému impresionismu. Jedna broskev byla vyvedená obzvlášť zdařile.

Přistoupil jsem ke druhému a pak třetímu, až jsem obešel všechny obrazy. Na všech byl tentýž sad broskvoní a lišily se jenom tím, že na každém bylo o jednu barvu, či její odstín, méně, až nakonec ten poslední se ztrácel v bíle  našepsovaném plátnu a sad se dal  vytušit jen podle měnících se tónů bílé.

Otřesen tím co jsem viděl jsem opouštěl galerii a chystal se někde v temném zákoutí ulice, zemřít. Za stolkem již neseděla umělá dívka, podávala právě učený výklad jakémusi omámenému turistovi, za stolkem seděl vousatý muž a docela určitě umělý nebyl, neboť na můj pozdrav neodpověděl.

Dvacátého devátého června 1952, tedy přesně padesát pět let před dnem kdy byl na hřbitově Na Malvazinkách ukládán Bondyho popel do hrobu, zapsal si Salvador Dalí do svého deníku toto: „Omyly mají skoro vždycky posvátný charakter. Nikdy se nepokoušej je opravovat. Naopak: zracionalizuj je, pochop je integrálně. Potom je budeš moci sublimovat. Geometrické starosti směřují k utopii a jsou nepříznivé erekci. Geometrům ostatně málo stojí.“

Den končí s půlnocí a měsíc mizí s ránem. Dívám se do jeho tváře, nechávám se prosvětlovat namodralou září a mám přání se zeptat, co přichystal pro mne. Scházím po schodech ztichlého domu, jen dole ze sklepa zaslechnu jakési podivné zvuky. Jdu se opatrně podívat a v matném světle okýnka, kterým sem dopadá trochu světla z ulice spatřuji cikánku z přízemí a světlovlasého mládence jak se tam zmítají v opilecké vášni. Ramenatý kluk jí drží roztažené nohy pod koleny, vyzdvihl si do správné výšky, má ji v náručí, sám opřený zády o zeď, divoce na ni útočí svým pohlavím. Cikánka sténá, on ji zadýchaně a s napětím v hlase napomíná aby držela hubu, že tím hekáním někoho probudí. Ti dva tady také hoří plamenem a mimoděk jsem si vzpomněl na slečnu z galerie a uvažoval, jestli někdy aspoň doutná.

Omyly a náhody, dvě kostky ve hře. Stačí je protřepat, vhodit na zelené sukno a čekat co řekne náhoda a jestli to nebude jen omyl.

 

 

 

 

 

Autor: Stanislav Vávra | středa 11.5.2011 21:35 | karma článku: 8,92 | přečteno: 827x
  • Další články autora

Stanislav Vávra

Jen pár slov

Když je vám osmdesát, tak to není žádný med, natož požitek z třho stáří. Máí to jen jednu výhodu, hodně si pamatujete. Ovšem když o tom přemýšlím, tak v tom vlastně žádnou výhodu nevidím. Prožil jsem válku, komunizmus a nikdy na té straně kde se rozdával med. A teď zase přichází

16.6.2013 v 18:49 | Karma: 10,47 | Přečteno: 412x | Diskuse| Ostatní

Stanislav Vávra

Doba disidentů končí

Kdo nestihne přesednout a to rychle, nebo udělá-li to později, nebo bude vyčkávat, bude mít smůlu, jak se teď s oblibou říká – bude již mimo.

16.3.2013 v 18:28 | Karma: 12,63 | Přečteno: 578x | Diskuse| Politika

Stanislav Vávra

Velezrada?

Patrně tu o velezradu jde, ovšem je otázka kdo se jí dopustil, či dopouští. V podstatě anonymní sdržení sociálně demokratických senátorů podává žalobu na prezidenta za to, že využil svého práva a k ukončení svého úřadu udělil amnestii. Jde o humání čin, který se nevyužívá jen u nás, ale je to nástroj běěžný ve všech civilozovaných státech.

27.2.2013 v 19:00 | Karma: 31,37 | Přečteno: 1142x | Diskuse| Ostatní

Stanislav Vávra

Delirium loci

Amazonka křepčí v nejlítější řeži.Remy De Gourmont: Listy amazonce.S večerem ožívá dostavují se nápady a představy krásných dívek ho vyhánějí do ulic Je truchlivé když k podzimu odlétají okrasní a přítulní ptáci a jejich hnízda obsazuje nerudné společenství neučesaných havranů Ulice plné havranů Zobáky ohmatávají kavárny bary i soukromé sály kde si probírají peří klovou se a krmí zbytky svých sousedů I sojky se stěhují se zimou do měst a probarvují smutek ulic svým peřím.

29.10.2012 v 16:39 | Karma: 7,04 | Přečteno: 879x | Diskuse| Kultura

Stanislav Vávra

Safírové nábřeží (podobenství o štěstí)

Pod hustým keřem divokých růží se na travnatém břehu slepého ramene Vltavy objímali invalidní milenci V jejich úporném zmítání kdy se pokoušeli za každou cenu dojít k milostnému spojení nebylo možné přijít na to která končetina komu patří a která končetina komu schází Ani z jejich vzdychání a zvuků a zmatených slov se nedalo zjistit kdo je slepý a kdo hluchý Pozoroval jsem je ukrytý za safírovou záclonou vodní hladiny a i když jsem věděl že je to nepřirozené otřásala mnou touha se svléci a proplést se s nimi.

23.10.2012 v 17:37 | Karma: 5,50 | Přečteno: 516x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

  • Počet článků 48
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 932x
Božím dopuštěním básník, možná spisovatel - stařík, který se dožil jednadvacátého století a chce v něm ještě nějakou chvíli žít. Jsem přítelem mladých, sebevědomých a odvážných lidí, pro které ještě krása,láska a poezie (imaginace) něco znamenají.
http://www.stanislav-vavra.cz

Seznam rubrik